Американският режисьор Джеймс Камерън ("Титаник", "Аватар") стана първият човек от 50 години насам, който се спусна до най-дълбоката точка на земята – Марианската падина в Тихия океан.
Той вече се върна на повърхността на водата. Самостоятелното му спускане с подводницата Deepsea Challenger е отнело над два часа. След това Камерън е прекарал повече от три часа в изследване на морското дъно, преди бързо да се върне обратно.
Подводницата е била оборудванa с камери и светлини, за да може режисьорът да заснеме видяното в дълбините на Тихия океан. Камерън има намерение да направи документален филм за пътуването си.
Това е второто пътуване на човек до Марианската падина. Първата експедиция се осъществява през 1960 г., когато до там се спускат американският лейтенант Дон Уолш и швейцарският океанограф Жак Пикард. Те обаче са прекарали там едва 20 минути, освен това при достигане на дъното не са имали добра видимост заради тинята. Лейтенант Уолш, който сега е на повече от 80 години, е придружил Камерън до спускането му.
Преди да се гмурне, Камерън казва пред ВВС, че спускането е "сбъдната мечта". "Израснах на диета от научна фантастика във време, когато хората живееха в реалност на научна фантастика. Човекът отиде до Луната, изследваше океана – именно с това израснах, това оценявах в детството си", казва режисьорът.
Подводницата Deepsea Challenger е произведена в Австралия. Камерън прекарва последните няколко години, тайно работейки заедно със своя екип инженери по изграждането и дизайна й. Тя тежи 11 тона и е дълга над 7 метра. Камерън я нарича "вертикално торпедо", което позволява по-бързо спускане.
Капсулата, където Камерън седи е направена от дебела стомана, която може да издържи налягането от 1000 атмосфери. Останалата част е изработена от синтетична пяна (по-скоро милиони мехурчета в силиконова смес), което позволява бързото изплуване обратно на повърхността.
Освен това Deepsea Challenger може да чрез специални роботизирани "ръце" да събира камъни и проби от морското дъно. Те ще бъдат изследвани от учени в търсене на нови видове. Според Камерън именно науката е ключова за тази мисия на стойност милиони долари, финансирана от самия режисьор, Rolex и National Geographic.